Satışta Görünmeyeni Anlatmak

Satışta Görünmeyeni Anlatmak

Geçenlerde eğitimde izlettiğim bir filmin sahnesinden aklıma takıldı. Hatta eğitim alanlar ile filmde yapılan iş doğrudan ilgili olduğundan daha çok ilgimizi çekti. Filmin konusunda bir bayan bir villayı satmaya çalışıyordu. Tabii ki bayan emlâk danışmanıydı. Bizim emlâk danışmanları gibi bir anlatım tekniği yoktu. Yani bizimkilerin yaptığı gibi evin mutfağını göstererek “burası da mutfak” demiyordu.

 

Burada anlatmak istediğim gördüklerimizi değil görünmeyenleri anlatmanın ne kadar önemli olduğu ve bunu karşımızdaki kişilerin anlayacağı düzeyde belirleyip onlara göre bir sıra ile doz doz anlatmalıyız. Burada örneği bir parke satışından yapabiliriz. Aslında bu parkeyi sadece “sert, yıpranmayan ve deseni özel” olan bir model olarak düşünebiliriz. Bunu 3 farklı türde aşağıdaki sözcüklerle söylemeye çalışacağız. Bu parkeden bahsederken;

 

1.”…kolay kırılmaz ve son yılların moda desenleri” vardır.

 

2.”…çocuğunuz üzerinde zıplasa da kolay etkilenmez ve bu desen ile trendleri yakından takip etmiş olacaksınız”.

 

3.”…evinizde verdiğiniz bir partide çılgın dans edenlerden sonra bile parkelerinizde hiç iz kalmayacak, ayrıca arkadaşlarınız deseninden dolayı zevkinize hayran kalacak…”

 

Biz parke satmıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Sattığınız ne olursa olsun, siz de bu örnekteki gibi çeşitli dozlarda kullanarak satışlarınızda görünmeyeni anlatabilirsiniz.

 

Filme dönersek, emlak danışmanı kadın, mutfağın hiçbir özelliğini söylemeden, “burada eşinize nefis yemekler yaparsınız”, “burada vaktin nasıl geçtiğini siz bile anlamayacaksınız” gibi sözler ile benzer bir çalışma yapmıştı. Meraklılar için film “Amerikan Pastası” serilerinden biriydi.

Hakan Ömer GİDER
Hakan Ömer GİDER Eğitmen, Yazar

Comments are closed here.

SON MAKALELER