Satış Sürecinin Her Aşamasında:“Fizik Kuralları İşler!”

Satış Sürecinin Her Aşamasında:“Fizik Kuralları İşler!”

Satış ve hizmet.

 

Neredeyse ikiz kardeş gibi. Bu iki kavram çoğu zaman hep birlikte anılır.

 

Satış yapmak. Tamam. Ama yanında hizmet de olmalı.

 

Satış yapmak. Tamam. Ama yanında kaliteli bir “satış iletişimi” de olmalı.

 

Satış yapmak. Tamam. Ama yanında müşteriye ilgi göstermek, ürün bilgisi vermek, güler yüz ve güzel sözle onu satış süreci boyunca pozitif enerjiyle arzu ettiği ürüne ulaşmasına aracılık etmek

her yönden ve her şekilde ona yardımcı olmak.

 

Yeni dönemde satış; “hizmetsiz” düşünülemez. Düşünülmemeli.Çünkü ürünün inanılmayacak kadar çok ve çeşitli olduğu günümüz dünyasında değerli olanın “müşteri” ve “müşterinin istek ve beklentileri” olduğu hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamalı.

 

 Şu kavramlara inanın.Şimdi aşağıda sıralayacağım birbirinden ilginç satış ve hizmet yönlü cümlelerin üzerinde düşünün. Bu cümleleri içselleştirin. Üzerinde zihin egzersizleri yapın. Bu cümlelerin içinde var olan müşteri “iç görülerine” ulaşmaya çalışın. Görün satışlarınız ne kadar gelişecek. İş hayatınızdan “stres” ne kadar da sessiz sedasız çekilip gidecek. Kehanet değil bu söylediklerim. Sadece şimdi sıralayacağım satış ve hizmet sözcüklerinin derinliğini kavramaya çalışın. Gereğinde bu cümleleri satış ve hizmet hayatınızda ilke edinin. Kanıtlanmış satışçı deneyimlerine dayanan bu iç görüler “uyguladığınızda” sizin de iş hayatınızda “harikalar yaratacağına” adım gibi eminim.

 

Satmaya çalışmayın.

 

Müşteriyi anlamaya çalışın.

 

 Müşteri zorlamayın.“Zorla güzellik olmaz” der özlü bir sözde. Zor, zorlama, zorlanma, zorluk çıkarma… İnsan doğasına ve psikolojisine aykırı eylemler içerir. İnsan ruhu, çoğu zaman zor ve zorluktan “kaçınmak” güdüsü ile hareket eder. Müşteriyi satın almaya zorlamak yerine satış iletişiminde yardımcı olmayı deneyin. Müşterinin duygu ve düşüncelerini, hoşlandığı ürün modelleri ve renklerini “birlikte keşfetmeye” çalışın.

 

 Alışverişten önce, güven alışverişi kurulur.”Güven bağının” varlığı müşteri iletişiminin ve başarılı satış sonuçlarının olmazsa olmazıdır.

 

 Öğrenin.Her müşteri ilişkisi ve iletişimi size emsalsiz deneyimlerin kapısını açar. Her satış iletişimi üzerinde düşünün. Satış yapmışsanız neden yapabildiniz? Satış yapamamışsanız neden yapamadınız?

 

Notlar alın. Gözünüzde canlandırın. Neyi nasıl, ne şekilde yapsaydınız satış kaçmazdı? Ya da ilave satışlara ulaşabilirdiniz? “Yoğunlaşmış istek gideceği yolu bulur” özlü sözü sizin de yön göstericiniz olsun. Çünkü öğrenmek hayat boyu. Mükemmel her zaman başınızı kaldırdığınızda ufuk çizgisinde olmaya devam edecek.

 

Üründen daha çok, müşteriyi sevin.Sadece size güzel gelen ürünleri severseniz. Bir de bakmışsınız sadece onları satıyor bulursunuz kendinizi. Tüm ürünleri sevin. Daha da ötesi illa sevgi olacaksa işin içinde ürünü değil, müşteriyi ve onun düşüncelerini sevin.

 

Ürün bilginiz her zaman mükemmel olmalı.Ürün bilgisi müşterinin en temel ihtiyacıdır. Bu bilgiyi müşteriden esirgediğiniz oranda satış size uzaktır. Ürün bilgisi, sizi müşteriye, müşteriyi de size yaklaştırır. Ürün bilgisi ile desteklenen bir satış iletişimi ile hem ilave hem de alternatif ürün satışı yapmanız kolay olur. Müşteriye doğru, etkili ve ihtiyaç nispetinde istendik bir ürün bilgisi vermezseniz “müşteride güven” oluşturamazsınız. Bu da satış yapmak konusunda “baştan alınmış bir yenilgi” demektir.

 

İletişimi bilin. Satış iletişimi satışın özüdür.Satışta karşılamadan uğurlamaya süreçler vardır. Her sürecin hakkı verilmelidir. Bu süreçlerin içinde ilgi, ilgi sözcükleri, beden dili, yüz okumaları, müşteriyi aynalama, müşteriyi anlama çabası, müşteriye doğru sorular sorma, satışı yönetme becerileri, hizmet vermenin tüm inceliklerini sergileme yetenekleri, müşterinin zevk ve beğenilerine nüfuz etme gücü, radarları açık olma, itirazları karşılayabilme pratikliği, ürün bilgisi donanımı ile müşteri güvenini kazanma becerikliliği ve bu güvenin üzerine müşteri sadakati temellendirebilme kıvraklığı; satış iletişimin kalite unsurlarını oluşturlar.

 

 “Tutku” ne müthiş bir insan enerjisi.İşinize, hayata, sevdiklerinize, mağazanıza, markanıza, ürünlerinize ve müşterilerinize neden “tutku ile” bağlanmıyorsunuz. Tutku sizi satış ve hizmette “akışa” götürür. Akış içinde satmak, en güçlü satış felsefesidir.

 

Tutku ve sevgi satış mesleğinin en güçlü motivatör duygularıdır.

 

Satış ve hizmet vermede tutkulu olmak “müşteri memnuniyetini” sağlar.

 

Müşteri memnuniyeti, müşteri sadakatini,

 

Müşteri sadakati de hizmetlerden etkilenmiş müşteriler üzerinden “yeni müşteriler” kazanabilmeyi tetikler.

 

Bir fizik kuralıdır:“Akış en güçlü enerji kanalıdır. Akış içinde iş yapmak güçlü sonuçlar üretir. Akış içinde “boşluklar bırakmak” hatalı sonuçlar üretir. Çünkü hayat süreç içinde bırakılan boşlukları sevmez.”

 

Satış sürecinde kesintisiz başarı için “hizmet mükemmelliği” her satış organizasyonunun kurumsal müşteri stratejisi olmalıdır.

 

Aksi durumda bilinmesi gerekir ki iyi ya da kötü: “fizik kuralları vardır. Ve her zaman en keskin şekilde işlemeye hazırdır.”

Aydın YILDIZ
Aydın YILDIZ Marka Danışmanı

Comments are closed here.

SON MAKALELER