Satış Her Yerde

Satış Her Yerde

Kaç yaşında olduğunuzun hiç önemi yok. Bazı basamakları çıkmış, iyi bir mevki ve gelir düzeyi yakalamış birisi için de, bir öğrenci veya evhanımı için de geçerli olan bir durum var.

 

Satış konuşmak için “satış profesyoneli” olmanız şart değil.

 

Çünkü satış, hayatımızın her yerindedir. Satış doğaldır.

 

Bir erkek için bir kıza yapılan ilk buluşma teklifi önemli bir ilk satış deneyimidir aslında. Günlerce hazırlığı yapılmış, ayna karşısında prova edilmiş, doğru yerin ve koşulların gözetilmiş olduğu özel bir deneyimdir. Alacağı cevabın beklentisi karnında ufak bir ağrıya sebep olsa da tüm estetiği ve inancıyla teklifini yapar. Tabii ki en güzel ayakkabılarını giymiş, saçlarını jölelemiş, ses tonunu “özel” bir moda ayarlamıştır.

 

Evinizi kiraya mı vermek istiyorsunuz? Ya da tam tersi, kiralamak için kiralık ev mi arıyorsunuz? Müthiş satış görüşmelerine hazırlıklı olun. Evin sahibi evini, bulunduğu muhiti, yarı melek komşuları övmekten; kiracı adayıysa ülkenin ekonomik koşullarından, eve ne kadar iyi bakabileceğinden ve zamanında yatıracağı kiradan bahsetmekten geri durmayacaktır. Karşılıklı bir “algı yönetimi” düellosudur bu. Üstelik kira artış dönemlerinde her sene yinelenen, hayatın içinden bir satış düellosu.

 

Hangi unvan ve pozisyon için olursa olsun, yapılan her mülakat tipik bir satış görüşmesinin her aşamasını bünyesinde barındırır. Tam zamanında sözleşilen yerde olmak kritik bir detaydır. Görüşme yapılacak odaya girdiğinde vereceği ilk izlenimi önemseyen, “aman kahverengi takım elbiseyle iş görüşmesine gitme” uyarısını dikkate almış bir aday. Sıkı tokalaşan, gözünü karşısındakinin gözünden kaçırmayan, ilgiyle dinleyen, arada bir notlar alan, can sıkıcı sorulara bile tebessümle ve samimiyetle cevap vermeye çalışan birisi. Müthiş bir satış görüşmesi, yaklaşık bir saatlik süreyi estetik yöneten, beğendiği adaya şirketi cazip bir yer olarak sunan bir insan kaynakları yetkilisiyle, karşı tarafa olumlu bir izlenim vermeye çalışan ve algısını anlamaya uğraşan bir aday arasında gerçekleşecektir.

 

Hangi meslek grubuna, hangi sosyal ve ekonomik statüye dahil olursak olalım farkında olarak ya da olmayarak hepimiz her an satış yapmak durumundayız aslında. Farkında olarak ya da olmayarak; pazarda alışveriş yaparken, bir mağazada ayakkabı seçerken, taksi şoförünü kısa mesafeye gitmeye ikna ederken, trafik polisine kırmızı ışıkta değil sarı ışıkta geçtiğinizi anlatırken satış yaparız.

 

Herkesin bu işi bilinçli ya da başarılı yapıp yapmadığı tartışılır. Ama bu mücadeleyi inançla, disiplinle, estetik bir şekilde ve algıyla dost olarak yapanın başarısı asla sürpriz olmayacaktır. Bundan sonra bir “satış profesyoneli” ile karşılaştığınızda ona biraz farklı gözle, sanki aynı meslektenmişsiniz gibi bakın.

 

Çünkü satış; hayatınızın her alanında ve kaçınılmaz olarak vardır…

Selman YAŞAROĞULLARI
Selman YAŞAROĞULLARI Yönetici, Yazar, Eğitmen

Comments are closed here.

SON MAKALELER