Neremizle Dinliyoruz?

Neremizle Dinliyoruz?

16 aylık kızım Zeynep benimle konuşurken yüzümü eliyle kendi yüzüne çevirtiyor. Göz teması sağlamamamı istiyor. Anlattığım sözler ile ilgilenmiyor, beden dilimi müthiş takip ediyor. 8 aylık iken elime alıp gülerek “mikrop” diye seslendiğimde kahkahalar atıyordu. Bir bebek dinlemenin sadece” iki kulak” ile yapılmadığının farkında!

 

Dinleme içine beden dili, göz teması katılmadığında özellikle görsel insanları etkilemek ve ikna etmek oldukça zorlaşıyor. Toplumun % 85’i kadarının ilk temsil sisteminin görsellik olduğunu düşündüğünüzde dinlemenin kulaklar, gözler ve beden dili ile yapıldığını çok iyi bilmek gerekiyor.

 

Kulaklar; sözlü iletişim için

 

Gözler; sözlü olmayan iletişim ve detaylar için

 

Beden; dinlediğinizi fiziksel olarak göstermek için kullanılır.

 

Dinlemek karşımızdaki kişinin Dünyasına açılan penceredir. Deneyimlerine, duygularına, düşüncelerine ve yaşamına bakış geliştirmektir. Potansiyellerini anlamak, engellerini keşfetmek ve dünyasına dokunmaktır dinlemek. Sizinle sırlarını paylaşmasını istediğiniz birisine sırlarınızı açmak, mükemmel dinlemek ve güçlü sorular ilgilendiğinizi hissettirmek gerekir. Profesyonel yaşamda, sosyal yaşamda, aile ilişkilerinde iyi dinleyici olmak psikolojik oksijen ve bir terapi yönetimidir. Sadece biraz çaba ile sizi herkesten daha özel kılar.

 

Dinleme için sıra dışı egzersizler geliştirebiliriz. Mesela bir huzurevinde yaşlılar ile 2-3 saat konuşabilir, 3-4 yaşlarında birkaç çocuk ile sohbet edebilirsiniz. Bu müthiş bir egzersiz olacaktır.

 

Etkin dinlemek ego ile savaşmak, ön yargıları kırmak, sabrı sınamaktır. Satıcı için dinlemek aslında müşterinin her yeni bilgi girişindeki değişimi okumaktır. İyi dinleyici olan satıcı ikna ve uyumlama kanallarını açmış inanılmaz güven kazanmış demektir. Unutmayın satıcı müşteri ilişkisi doktor hasta ilişkisi gibidir. Teşhis koymak için çok güçlü sorular sormak, mükemmel ritimle dinlemek ve doğru anlayıp anlamadığını tespit etmek için geri bildirim almak gerekir.

 

Siz iyi dinleyici olduğunuzda müthiş bir akış başlayacaktır. Tabi ki konu içinde tutabilecek teknikler ve bilinçaltına atılacak çapalar için sezgi, egzersiz ve başarılı insanları modellemek sizi en iyiler arasına taşıyacaktır.

Erdem KARAGÖZ
Erdem KARAGÖZ Yazar, Eğitmen

Comments are closed here.

SON MAKALELER