İki Sihirli Kelime: Peki ve Gibi

İki Sihirli Kelime: Peki ve Gibi

Pek kolay duymaya alışkın olmadığımız bir kelime “Peki” veya “Evet”. Hatta bu o derece toplumsal bir olgu haline gelmiş ki, insanlara özellikle Hayır demeleri salık veriliyor.

 

İnsanın yaşama sistemi müzakere etmek, olabildiğince fazla almak, olabildiğince daha az vermek üzerine kurulu. Bu da “Peki”den daha fazla “Hayır” demeyi gerektiren bir durum yaratıyor. Genelde insanlar “Hayır” diyememekten yakınıyorlar, ancak dikkat ederseniz “Evet” de diyemiyorlar. “Bakalım, görelim…” türünden yuvarlak laflarla konuları geçiştirmeyi tercih ediyorlar, yapmak istemedikleri şeyleri yine yapmıyorlar. Hiç kimse yapmak istemediği bir şeyi başkasına zorla yaptıramıyor.

 

Bir müzakere döneminde olabildiğince fazla konuda “Peki” demek, karşı tarafın kalkanlarını ağır ağır indirecek bir ortam yaratır, duruşunu yumuşatır, onu şaşırtır. Verilen her “Peki” karşılığında, bir sonraki müzakerede “Peki” alma şansınızı artırırsınız. Müzakere yaparken sizin için en az değerli konularda “Peki” diyebilmeniz, daha önemli bir konuya gelindiğinde sizi biraz daha güçlü kılar. Vermiş olduğunuz her “Peki”, karşı tarafın bilinçaltındaki direncini kırarak sizinle iletişimini daha rahat hale getirir, onun da bazı noktalarda esnemesi gerektiğini hissettirir, sonuca varmayı kolaylaştırır.

 

Türk Dil Kurumu’na göre “Gibi”, …imişçesine, benzer biçimde demektir. “Gibi” kelimesi, hataları telafi eder. Bazen heyecanlanır, kesin ve keskin konuşmalar yaparız, insanız. Durumu net gördüğümüzü zannederiz, ancak bir bakarız ki hiç de öyle değilmiş. Hatta bazen nasıl bu kadar aptalca davranabildiğimizi düşünüp kendimize kızarız. “Gibi” sözcüğü, konuşmalarımızda keskin olmayıp, hata payı bırakmamızı sağlar; her şeyi o derece net görmediğimizi, gördüklerimizden emin olamayacağımızı, ancak elimizdeki bilgilerle en iyi değerlendirmeyi yapmış olduğumuzu ifade eder.

 

“Gibi”yi kullanmak pek kolay değildir, egomuz bu kelimeyi kullanmamızı çoğu zaman engeller. Çünkü “gibi” sözcüğü, konuyu tartışmaya açık bırakmamız anlamına geldiği gibi, bilgiden emin olmadığımızı da ifade eder. Bu da egonun istemediği bir durumdur.

Özhan ATALAY
Özhan ATALAY Yazar, Yönetici, Karlılık danışmanı

Comments are closed here.

SON MAKALELER