Dinleme ve Dinletebilme Üzerine

Dinleme ve Dinletebilme Üzerine

Herkes herkesi aynı şekilde dinlemiyor. Bazı kişileri diğerlerinden daha dikkatli dinler, kimilerini de pek ciddiye almaz, can kulağıyla dinlemeyiz. Hemen herkesin bilinçaltımızda oluşturduğu bir ağırlığı vardır ve bu ağırlığın oranına göre karşımızdaki kişiyi ciddiye alırız. Konumunu, karakterini, fikirlerini beğenmediğimiz kişileri dikkate almayız. Onlar konuştuğunda farkında olmadan dikkatimiz dağılır, bir an önce sözlerini bitirmelerini bekleriz, bakışlarımızı kaçırır başka bir konuyla ilgileniriz.

 

Okulda öğrenciler öğretmenin dediklerini dinleme, öğretmenler ise öğrencilere kulak vermeme eğilimindedirler. Çocuğu okuyanlar bilir, veli toplantılarında öğretmen konuşur, veli dinler; veli konuştuğunda öğretmen dinlememe, geçiştirme çabasındadır. Öğretmen çocuğu olanlar iyi bilirler, öğretmen olan ebeveyniniz, bilip bilmediği her konuda size ders verir gibi konuşur, bir müddet sonra dediklerini dinlemez hale gelirsiniz. Size, kızgın olduğunuz ebeveynlerinizin, eski karınızın, eski kocanızın üslubunda yaklaşan biriyle karşılaştığınızda ciddiye almaz, dinler gibi yapar ama dinlemezsiniz. Sevmediğiniz bir siyasal partiye mensup biri konuştuğunda, ne kadar doğruları söylerse söylesin kulak vermezsiniz.

 

Şirkette bir toplantı yapıldığında, bazı insanlar hep belli kişilere bakarak konuşur, diğerlerini yok farz eder. Konuşanın sözünü kesmez, sakince dinlersiniz. Siz konuşmaya başladığınızda ise dinlemeyen, gözlerini kaçıran, notlarına, telefonuna bakmaya başlayan insanlar olduğunu görürsünüz. Dinleyenin, içerisinde bulunduğu olumsuz ruh hâli, dinleyerek algılamadaki en önemli engeli oluşturmaktadır. Olumsuz ruh hâlinin kaynağı, kişinin özel ilişki ve durumlarından kaynaklanabileceği gibi sizin tavrınızdan da kaynaklanıyor olabilir.

 

Toplantılarda sizi kimin dinlediği, kimin dinlemediği, otorite kabul edilen kişiler konuştuğunda diğer insanların davranış biçimleri, firmadaki gizli hiyerarşik yapı hakkında gerçek bilgileri verir.

 

Sizi yeterince dinlemeyenler, size saygı göstermeyenler, gizli düşmanlık veya kıskançlık besleyenler olabilir. Bu eğilimin farkında olup kontrol altında tutmakta büyük yarar vardır.

 

Buraya bir not eklemekte yarar görüyorum: Toplantıda, otorite kabul edilenler konuşurken susan, hiç söz almayan kişiler, siz söz aldığınızda bir anda canavar kesilip konuşmanızı bölüp, kendi fikirlerini ve düşüncelerini sıralamaya başlayabilirler. Böyle bir durumda hemen bu kişilerin size saygısızlık yaptığını veya düşmanca hareket ettiğini düşünmeniz ve tepki göstermeniz yanlış olur. Bu kişiler sizinle olan samimiyetlerinden, sevgi ve saygılarından, sizinle daha demokratik ve rahat ilişkiler kurabildiklerini bildiklerinden görüşlerini açıkça sergilemek için fırsat bulmuş olabilirler.

Özhan ATALAY
Özhan ATALAY Yazar, Yönetici, Karlılık danışmanı

Comments are closed here.

SON MAKALELER