DİJİTAL SATIŞ 21.YÜZYILIN EKONOMİ RUHU

DİJİTAL SATIŞ 21.YÜZYILIN EKONOMİ RUHU

Dijital satış yeni dönemin ruhu. Ne yapıp yapıp kurumlar dijital satışı hem anlamalı, hem de gündemde tutmanın ve hatta gündemlerine almanın yol ve yöntemlerini çok geç kalmadan pozitif bir karara başlamalılar. Tren kaçırıldı mı? Hayır. Bana göre hala yolun başındayız ve acele edilmezse kaçabilecek gibi. Evre o evre.

 

Satışa gönül vermiş, satış geliştirme üzerine bir dünya düşünce ve fikir üretmiş bir kişi olarak tüm dünyada son derece sükseli şekilde gelişen, adından tüm medyalarda söz ettiren ve pazarlama kavramlarını ters yüz eden bu dijital pazarlama ve dijital satış ruhunu anlamak ve anlamlandırmak bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

Çinlilerin birbirleriyle olan iletişimlerinde zorda ve darda kaldıklarında birbirleri için diledikleri bir beddua var. Derler ki Çinliler: “Dilerim ilginç zamanlarda yaşarsın”

 

“DİGİTAL”

 

Bu halis muhlis Çin bedduasında da geçtiği gibi acaba “ilginç zamanların” mı adı? Kim bilir bakalım o zaman.

 

Digital!

 

21. Yüzyılın kutsal kelimesi bu.

 

Her yerde, her zaman, her şekilde, beklenmedik ve karşı konulmaz tarzda hayatımızın tam merkezinde. Kaçamazsın. Göçemezsin. Hayatın bir digit. Ya olacaksın. Ya olacaksın.

 

Yeni hayat. Hayat burada. Hayat her gün biraz daha fazla dijital. Dijital bu yeni zamanların oksijeni. Yeni nesil ne zamandır bu dijit oksijenle nefes alıyor. Nefes veriyor. Bu nesilin ismi bile var. “Dijital yerli”. Onlar için sorun yok. Çünkü dijitalin “eline doğmuşlar.” Herşey onlara çok kolay.

 

Bir de dijital göçebeler var. Dijital göçebeler için hayat zor. Çünkü adı onlar göçebe. Yaşları ve zihinsel yapıları itibarıyla dijital dünyanın topraklarını bir dijital yerli kadar bilemiyorlar.

 

Bir dijital yerli kadar beyin nöronlarındaki yapılanmalar “user friendly” değil.

 

Dijital göçebeler bu yeni dünyanın “dijital tabularosa”larına yabancılar.

 

Yeni bakış açısı. Çoktan oluşmuş durumda.

 

İNTERNET.

 

Web siteleri. Mobil World. Sosyal Medya. Akıllı Şehirler.

 

Teknoloji özünde “digit” bir dünya. 1 ve O mantığında çalışıyor. “Kod”herşeyin başı. Mantık ve algoritma olmazsa olmaz. Hatta yeni zamanlarda “master algoritmalar” geçer akçe.

 

Yapay öğrenme, öğrenen makineler, small data, big data, data zekası dijital liderlik ve hükümranlıkların var olduğu sanal coğrafyalar buralar. Buralarda artık para da geçerli değil. Dolar, altın geçer akçe değil. Bu coğrafyalar kendi paraları üzerinden artık alışveriş dünyalarını hızla tasarımlama süreci içindeler. Bitcoin ve kripto paralar bu dünyanın alışveriş ve tedavülde geçerli paraları. Tabii ki en temel karakteristiği “sanal olmaları”. Ne demek bu şu demek: Sanırsın ki var. Yok aslında.

 

Satış, internetin gelişmesine ve internet üzerindeki teknolojik yazılım ve ürünlerin gelişmesine paralel olarak aynı hız ve etkide internet üzerinde gelişmesini durmaksızın sürdürmektedir. Satış kavramı artık tabii ki yeni bir isimle hayatına devam etmektedir. “Dijital Satış”

 

Dijital satış kavramı internet üzerinde son derece uygun bir maliyet ekonomisiyle dijital dünyada varlığını sürdürmektedir. Her geçen gün pazarlama profesyonelleri ve sektör oyuncuları tarafından varlığı keşfedilmekte, dijital hayatta yeni satış anlayış ve uygulamalarının “kitabı” yazılmaktadır.

 

DİJİTAL SATIŞ KAVRAMLARI

 

Dijital satışın şimdiye kadar gelişmiş ve geliştirilmiş kavramsal açılımlarına bir üst bakışla göz gezdirelim o zaman:

• Ağ ekonomileri üzerinde dijital marka deneyimi
• Performans pazarlaması,
• Growth Hacking Marketing (Büyüme Korsanlığı Pazarlaması)
• Affiliate Pazarlama
• Viral Pazarlama
• Arama motoru optimizasyonu,
• Dijital CRM ve dijital sadakat -Loyalty- programları
• Sosyal Medya Eşgüdümlemesi
• Dijital markalaşma
• Dijital Tanıtım ve Dijital Marka eventleri,
• Dijital PR eş güdümlemesi ve dijital itibar yönetimi
• Orijinal İçerik ve ticari bloglar (Ürün tanıtım, yeni ürün lansmanı)
• Kullanıcı deneyimi,
• e-ticaret,
• E işletme (Sanal Mağaza, B2B, B2C)
• İnternetten Ödeme sistemleri
• Google Analytics,
• Dijital Raporlama, dijital veri madenciliği
• İş Analitiği, İş zekası
• Google AdWords,

insanlar için internet yeni zamanlarda çok yönlü ve çok boyutlu bir çok yeni meslek çoktan tanımladı bile. Teknolojideki yeni gelişmelerin bu geometrik büyümeye eklemlenmesi ile her gün dijital dünyada yepyeni yetkinlik alanları hızla açılmakta.

 

Ne gerekiyor?

 

Herkes için internet üzerindeki ticaret alanının hayal gücü ile doğru orantılı olduğunun fark edilmesi ve bu temel farkındalığın sağlanması.

 

İnternet üzerinde ticaret kendi kurallarını ve sektör formatlarını oluşturarak ilerliyor. Ticaret sanal ancak kazanılan paralar ve günün sonunda “çekilen sliplerde” toplanan metrikler gerçek.

 

Dijital satış, hızla kendini oluşturuyor ve olgunlaştırıyor. Uçarı kaçarı yok. Çok yakın zamanda helezonik bir hareketle dönen ve çevresinde olan her şeyi kendi girdabına çeken “dijital satış” tüm markalar ve reel ürün ve hizmet üreticileri için yeni yaşam alanı olacak. Bu 2 kere 2 kadar gerçek trendy genleşme.

 

Neden böyle?

 

Çünkü eskiler “eşyanın tabiatı” denen bir kavram kullanırlardı. Dijital satış kanalları yeni dönemde “gerçek bir çekim gücü” Hem satışçılar için hem talep için. Yeni mekan, yeni anlayış, yeni trend: Sanal gerçeklik içinde reel satış. Dijital satış işte bu iç içe geçmiş zengin kavramsal alt yapı üzerinde işliyor. Ve kendini gerçekliyor. Araştırmalar Türkiye’de yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu oran son 10 yılda kendini ortaya koyan bir oran. Yani 2 milyon kullanıcıdan 35 milyon kullanıcıya. Yani %1750 artış ivmesi üreten bir oran. Kullanımda “raket turbo etkisi”

 

Bu yüksek artış oranı nedeniyle ve global makro trend de desteğiyle dijital satış internet üzerinde yükselen bir seyirde. Bu gelişimi fark eden hiçbir pazarlama yöneticisi, marka müdürü, genel kurum üst yöneticileri bu herşeyi içine çekerek büyüyen dip dalga karşısında kayıtsız kalamamakta bir şekilde bu sanal ticari gelişime “bütçe ve yatırım” ayırarak bu zorunlu gelişime zorunlu bir tepki verme gereği duymaktalar.

 

Dijital satış, burada dijital pazarlama makro bakış açısından ve dijital makro pazarlama stratejilerinden beslenerek var olmaktadır. Bu noktanın altını kavram kargaşasına yer vermeden özellikle çizmek istiyorum.

 

Ancak dijital pazarlama süreci o kadar entegre bir süreç ki çoğu zaman dijital pazarlama araçlarıyla dijital pazarlama ve hatta dijital marka lansmanı kavramları bile bu sanal dünyada büyük bir toz bulutu içinde kalabilmekte. Mobil ve interaktif platformlar ve bu platformlarda yer almak bile dijital satışta müşterinin nerelerden, nasıl ve ne şekilde size ulaştığına varana kadar her şey birbiriyle olağanüstü şekilde iç içe ve girift.

 

Dijital pazarlama ve mikroda dijital satış, dijital markalama (dijital branding) son derece birbirini destekler bir sanal zemin üzerinde hareket etmekte ve var olmaktalar. Dijital çok net ve en önemli avantajı da “ölçülebilir” bir mecra. Bu yönüyle alınan aksiyonlar itibarıyla da “eğlenceli” bir mecra. Reel hayatta var olan bildik satış teknikleri çok kısmi uyarlamalarla bu alana da taşınabilir belki ama dijitalin mantığı genel anlamda tamamıyla kendine özgü ayrıksı bir bağlamda işlemekte.

• Teknolojiyi çok iyi kullanmak
• Teknolojik yenilikleri ve trendleri çok iyi takip etmek
• Teknolojiyi kesinlikle bir iş yapış şekli olarak görmek ve iş modelini herşeyden arınmış şekilde bu zemine inşa etmek
• Dijital satışları geliştirmek için bu alanda yetenek ve yetkinlikleri olan öz bir ekiple çalışmak ve “açık akıllı bir yaşam sürmek” gibi ana başlıklar yeni gelişen bu alanın öne çıkan yönleri olmakta.

 

Sonuç: Yazının girişinde değindiğimiz ve Çinlilerin bedduasında geçtiği üzere ilginç zamanların “tehditlerle” gelmesi bir gerçek olduğu kadar “fırsatlarla” da gelmiş olması yönüne odaklansak nasıl olurdu?

Aydın YILDIZ
Aydın YILDIZ Marka Danışmanı

Comments are closed here.

SON MAKALELER