Biraz Destek Lütfen!

Biraz Destek Lütfen!

Alışveriş yaptığım birçok yerde yeni bir şey gözlemeye başladım. Belki sizlerde görüyorsunuzdur ama benim kadar dikkat etmemiş olabilirsiniz. Satışçıların çok büyük bir kısmı sadece “bilgi” verme uzmanı olarak çalışıyor.

 

Giyim, elektronik, kozmetik hatta endüstriyel ürün satıcılarının büyük bir kısmında bu durumu gözlemledim.; “…Soruyorsunuz, anlatıyor, soru soruyorsunuz, cevap veriyor ve susuyor”

 

Bana “daha ne istiyorsunuz?” dediğinizi duyuyorum. Ne mi istiyorum?

 

İstediğim çok basit; “biraz destek lütfen. Sıkmadan, kızdırmadan, üzmeden, benim fikirlerime saygı göstererek hafif bir destek, hatta omuz!”

 

İstemediğim ise; “başıma dikilen, ısrar eden, kızdıran, yakışmadığını ya da işimi çözmeyeceğini bile bile tersini söyleyen” ikisini birbirinden ayırabilen satışçı, gerçekten “olmuş” satışçı diyebiliriz.

 

Nerede hızlanacak, nerede ayağını gazdan çekecek, nerede vites büyütüp, nerede ısrar çizgisinden dönecek, usta bir sürücü arıyorum.

 

Ama biliyorum, aradığım kişi çok zor bulunuyor. Bugüne kadar belki de sayıları bir elin parmaklarını geçmemiştir. Bahsettiğim samimiyette, incelikte, dostane hava ile yaklaşıp, sanki bir dostuna akrabasına iyilik yapan bir kişi gibi davranan, kişiyi bulmak zor. Onlarda haklı, kota var, hedef var prim var. Enselerinde boza pişiren müdürleri, onlarında başında Demokles’in kılıcı gibi sallanan bölge müdürleri var, onlarında, onlarında üstünde yine birileri var. Sonra bakış açısı var; “satacaksın, hatta daha fazlasını satacaksın, tek namuslu sen mi olacaksın ihtiyacı yokken de satacaksın!!!” diye öğretilen bir zihniyet var.

 

“…Zaten kimse satışçıyı namuslu, dürüst, güvenilir demiyor ki, bu düzen böyle gelmiş böyle gidiyor. Sen satışına bak, hedefini yakala sonra da primini afiyetle ye, vicdan ile cüzdan arasına sıkışma…” diyen dışarıda milyonlar var.

 

Satışçı dostum işin zor; Başa dönersek tüm bu kaygılardan uzak bana biraz destek ol, doğruyu göster, bak satışlar nasıl gelecek sen de şaşıracaksın. Eğitim alma demiyorum. Eğitim şart ama aldığın eğitim ve taktiklerin tamamını ürünü değil kendini sevdirmek, kendini satmak için kullan, satamazsan beni ara.

Hakan Ömer GİDER
Hakan Ömer GİDER Eğitmen, Yazar

Comments are closed here.

SON MAKALELER